Cât Costă Implementarea Business Central în 2026: Licențe, Onorarii Partener și TCO pe 5 Ani

O contabilă lucrează într-un tabel, la biroul ei

Întreabă cinci parteneri Business Central cât costă o implementare și vei primi cinci răspunsuri diferite — iar patru dintre ele nu vor include suma pe care o vei plăti de fapt. Unii îți dau un preț „începând de la” care presupune că planul tău de conturi e deja perfect și că datele din sistemul vechi se exportă singure. Alții includ licențele în onorariul de implementare, ca oferta lor să pară mai ieftină decât a unui concurent care le separă.

Articolul de față publică costul real al unei implementări Business Central în 2026: licențierea Microsoft la prețurile de listă actuale, onorariile partenerului pe niveluri de complexitate, costurile ascunse despre care nu vorbește nimeni și TCO-ul complet pe 5 ani pentru trei dimensiuni de companie. Cifrele sunt cele pe care le ofertăm și le facturăm la Vanguard 360, plus ce vedem în ofertele concurenței. Dacă încă îți clarifici termenele, începe cu ghidul nostru despre calendarul implementării.

Răspuns scurt Business Central costă 69,30 €/utilizator/lună (80 $) pentru Essentials, 95,30 € (110 $) pentru Premium și 6,90 € (8 $) pentru Team Members, fără TVA, cu angajament anual. Implementarea, cost unic, înseamnă 8.000–15.000 € doar pentru financiar, 18.000–40.000 € pentru un proiect tipic financiar + supply chain și 45.000–100.000+ € pentru multi-entitate sau producție. Cu tot cu suport, add-on-uri și timpul echipei tale, pe cinci ani te poți aștepta la circa 180–195 € per utilizator pe lună.

Costurile Business Central pe Scurt

Element de costCât costă în 2026Frecvență
Licență Essentials69,30 € / 80 $ per utilizator/lunăLunar, angajament anual
Licență Premium95,30 € / 110 $ per utilizator/lunăLunar, angajament anual
Licență Team Members6,90 € / 8 $ per utilizator/lunăLunar, angajament anual
Licențe, firmă cu 5 utilizatori~222 €/lunăRecurent
Licențe, distribuitor cu 20 de locuri~796 €/lunăRecurent
Licențe, producător cu 50 de locuri~2.290 €/lunăRecurent
Implementare mică (doar financiar)8.000–15.000 €Unic
Implementare standard (financiar + supply chain)18.000–40.000 €Unic
Implementare complexă (multi-entitate, producție, retail)45.000–100.000+ €Unic
Suport continuu de la partener500–2.500+ €/lunăRecurent
TCO complet pe 5 ani~10.700–11.700 € per utilizatorPe 5 ani

Prețurile licențelor în euro sunt prețurile de listă Microsoft pentru zona euro, fără TVA. În România, licențele se facturează de regulă în euro, prin partenerul CSP. Restul articolului explică de unde vine fiecare cifră și ce o face să crească sau să scadă.


Prețuri Oneste: Cât Plătești Partenerului

O implementare Business Central are două facturi inevitabile:

  1. Licențierea Microsoft — per utilizator, pe lună, la prețurile de listă publicate. O plătești cât timp folosești BC.
  2. Onorariul de implementare al partenerului — cost unic pentru configurare, migrare, integrări, instruire și go-live. Aici concurează partenerii între ei.

Tot restul — timpul echipei tale, add-on-urile ISV, personalul temporar, suportul continuu — vine peste. Secțiunea de față acoperă onorariile partenerului, fără licențierea Microsoft și fără timpul oamenilor tăi.

Implementare Mică: 8.000–15.000 €

Ce primești: Modulul financiar de bază — contabilitate generală, furnizori, clienți, mijloace fixe, reconciliere bancară, raportare financiară de bază. Date curate dintr-o sursă simplă (Saga, WinMentor, QuickBooks, Excel). O singură entitate juridică. Fără supply chain, fără producție, fără integrări în afară de extrasele bancare.

Cum arată în practică: O firmă de servicii profesionale cu 10 angajați care renunță la un program de contabilitate simplu. Are nevoie de multi-monedă funcțională (facturează în lei, EUR și GBP), de un plan de conturi care să urmărească profitabilitatea pe proiecte și de rapoarte financiare pe care contabilul să nu le mai refacă manual la fiecare închidere de trimestru. Fără stocuri, fără achiziții, fără comenzi de vânzare — facturile se emit direct. Factura finală pentru un astfel de proiect: 10.500 €.

Ce este inclus: Kick-off și analiză, proiectarea planului de conturi, configurarea modulului financiar, migrarea soldurilor inițiale și a datelor master, instruirea echipei financiare, suport la go-live și două săptămâni de hypercare.

Ce NU este inclus: Extensii AL personalizate, integrări cu altceva decât banca, date dintr-un sistem vechi dezordonat care necesită curățare manuală și instruirea utilizatorilor din afara financiarului (pentru că nu există în acest scop).


Implementare Standard: 18.000–40.000 €

Aici se încadrează majoritatea implementărilor pentru companiile medii.

Ce primești: Tot ce include varianta mică, plus supply chain (achiziții, vânzări, stocuri, depozit), migrarea datelor dintr-un ERP sau program contabil vechi (NAV mai vechi, SAP Business One, Charisma, Sage), 1–3 integrări (magazin online, CRM, EDI), rapoarte personalizate și instruire pentru echipele financiară și operațională. O singură entitate, eventual cu intercompany dacă faci consolidare.

Cum arată în practică: Un distribuitor en-gros cu 35 de angajați și o cifră de afaceri de 8 milioane €. Rulează un NAV 2016 on-premise îmbătrânit, pe care partenerul inițial nu-l mai suportă. Are nevoie de achiziții, comenzi de vânzare, gestiune de stoc cu scanare de coduri de bare, depozit de bază (locații, recepție, picking) și integrare cu magazinul Shopify. Financiarul vrea raportare pe dimensiuni — pe unitate de business și categorie de produs. Trei utilizatori au nevoie de Premium (producție ușoară), opt de Essentials, patru de Team Members pentru deconturi și aprobări. Factura finală: 28.000 €.

Ce este inclus: Proiectarea completă a soluției pe toate ariile funcționale, configurarea financiarului și a supply chain-ului, migrarea datelor din NAV-ul vechi (cu curățare — ultimii 5 ani de tranzacții, solduri deschise la clienți și furnizori, stocuri cu straturi de cost corecte), integrarea Shopify (comenzile intră în BC, stocul se sincronizează înapoi), instruire pe roluri (financiar, depozit, vânzări), go-live cu două săptămâni de hypercare.

Ce NU este inclus: Extensii AL dincolo de configurarea standard, soluții ISV terțe (dacă scanarea necesită un add-on WMS specializat în locul depozitului standard din BC), hardware, migrarea tuturor tranzacțiilor din 2009 încoace (nu ai nevoie de ele, iar curățarea lor costă mai mult decât valorează) și instruirea personalului sezonier.


Implementare Complexă: 45.000–100.000+ €

Ce primești: Tot ce e mai sus, plus multi-entitate (consolidare internațională, tranzacții intercompany, mai multe valute cu actualizare automată a cursurilor), producție (comenzi de producție, rute, rețete/BOM, planificarea capacității), retail (LS Central cu POS), dezvoltare custom consistentă (extensii AL pentru logica ta specifică), peste 5 integrări (EDI cu marile rețele de retail, sisteme vamale, platforme 3PL) și, de regulă, lansare pe etape, pe țări sau unități de business. Aceste proiecte au nevoie de un project manager dedicat.

Cum arată în practică: Un producător cu cifra de afaceri de 25 de milioane €, două fabrici în țări diferite, care vinde prin propriul magazin online și prin 30 de parteneri retail conectați prin EDI. Are nevoie de producție (rețete, rute, colectarea datelor din hală), consolidare multi-entitate cu raportare statutară locală în ambele țări, LS Central pentru POS-ul din magazinul fabricii, extensii AL pentru un modul de raportare de conformitate specific industriei, EDI cu trei mari rețele de retail (fiecare cu alt format de mesaje) și lansare pe etape — întâi producția, apoi retailul, apoi consolidarea. Factura finală: 78.000 €.

Ce este inclus: Implementare în mai multe faze cu management de proiect dedicat, dezvoltarea completă a extensiilor AL, arhitectura și construcția integrărilor, instruire în fabrică și în magazine, go-live în mai multe valuri, hypercare extins (4–6 săptămâni după fiecare go-live).

Ce NU este inclus: Licența LS Central (vândută prin LS Retail, separat de licențele Microsoft), taxele VAN pentru EDI (le plătești furnizorului de rețea, nu partenerului) și traducerea materialelor de instruire în alte limbi.


Licențierea Microsoft: Cât Costă Business Central pe Lună

Licențele sunt partea pe care n-o prea poți negocia. Microsoft publică prețurile de listă; partenerii CSP pot oferi uneori mici reduceri, dar majoritatea companiilor plătesc prețul de listă. Pe 1 noiembrie 2025, Microsoft a crescut prețurile Business Central cloud pentru prima dată în peste cinci ani — Essentials de la 70 $ la 80 $, Premium de la 100 $ la 110 $, iar licența Device de la 40 $ la 45 $. Team Members a rămas la 8 $. Noile prețuri se aplică abonamentelor noi și celor existente la prima reînnoire după această dată — dacă oferta ta mai scrie 70 $, e depășită.

LicențăUSD/lună (listă)EUR/lună (listă, fără TVA)Anual (EUR)Cine Are Nevoie de Ea
Essentials80 $/utilizator69,30 €/utilizator831,60 €Financiar, achiziții, vânzări, stocuri, depozit de bază
Premium110 $/utilizator95,30 €/utilizator1.143,60 €Producție (comenzi de producție, rute), service management
Team Members8 $/utilizator6,90 €/utilizator82,80 €Consultare, deconturi, aprobări simple, pontaj
Device (depozit, hală)45 $/dispozitiv~39 €/dispozitiv~468 €Dispozitive partajate — stații de scanare în depozit, terminale în producție

Prețurile sunt lunare, cu angajament anual și plată anuală. Din aprilie 2025, dacă plătești angajamentul anual în rate lunare, prețul e cu 5% mai mare. Prețurile în euro pentru Essentials, Premium și Team Members sunt cele publicate de Microsoft pentru zona euro; prețul Device este o conversie aproximativă.

Scumpirea din noiembrie 2025 a venit cu mai mult spațiu de stocare per licență (Essentials de la 2 GB la 3 GB, Premium de la 3 GB la 5 GB) — relevant dacă erai aproape de limita de stocare a tenantului. Copilot este inclus în Business Central fără cost suplimentar; agenții — de exemplu Sales Order Agent și Payables Agent — consumă Copilot Credits, facturate separat, în funcție de utilizare.

Un om = o licență de utilizator. Nu poți cumpăra patru Essentials și să le folosească opt oameni — Microsoft face audit. Licențele Device sunt singura variantă partajată și sunt legate de o stație fizică. Fiecare abonament include gratuit și acces de tip External Accountant — folosește-l pentru contabilul extern, în loc să-i cumperi o licență.

Necesarul de Licențe pentru Trei Dimensiuni de Companie

Firmă de servicii profesionale, 5 utilizatori — fără stocuri, fără producție:

  • 3 Essentials (financiar și administrativ): 207,90 €/lună
  • 2 Team Members (directori): 13,80 €/lună
  • Total: ~222 €/lună, ~2.660 €/an

Distribuitor en-gros, 20 de locuri — financiar + supply chain + scanare în depozit:

  • 9 Essentials (financiar, vânzări, achiziții): 623,70 €/lună
  • 3 Device (stații de scanare în depozit): ~117 €/lună
  • 8 Team Members (management, utilizatori ocazionali): 55,20 €/lună
  • Total: ~796 €/lună, ~9.551 €/an

Producător, 50 de locuri — mai multe departamente, cu licențe Premium:

  • 21 Essentials (financiar, vânzări, achiziții, inginerie, calitate): 1.455,30 €/lună
  • 5 Premium (planificarea producției): 476,50 €/lună
  • 6 Device (hala de producție): ~234 €/lună
  • 18 Team Members (management, utilizatori ocazionali): 124,20 €/lună
  • Total: ~2.290 €/lună, ~27.480 €/an

Pe cinci ani, la prețurile de listă actuale: ~13.300 € în licențe pentru firma de 5 utilizatori, ~47.750 € pentru distribuitor și ~137.400 € pentru producător.

Pune licențele în buget din prima zi. Nu sunt ascunse — dar partenerii care dau prețuri „all-in”, cu licențe incluse, își pot umfla cifrele, iar cei care ignoră licențele în ofertă te lasă să le descoperi la prima factură.


Cele 7 Costuri Ascunse pe Care Nu Le Publică Nimeni

Nu sunt onorarii de implementare și nu sunt licențe. Sunt costurile care apar în timpul și după go-live, pentru că nimeni nu le-a planificat.

1. Curățarea Datelor Dincolo de Scopul Migrării

Partenerul migrează datele pe care le-ați convenit. Dar datele vechi sunt rareori curate până la capăt. Vei descoperi că:

  • Același furnizor apare de trei ori, scris diferit și cu termene de plată diferite
  • Straturile de cost ale stocurilor din sistemul vechi nu corespund realității (lucrați pe cost mediu, dar contabilitatea arată FIFO pentru că cineva a schimbat setarea în 2019)
  • Limitele de credit ale clienților sunt din 2018 și nu le-a mai actualizat nimeni
  • Comenzi de vânzare vechi de șase luni stau încă deschise pentru că nu le-a anulat nimeni

Curățarea e treaba ta, nu a partenerului — sau e scop suplimentar. Bugetează 2–5 zile de efort intern pentru verificarea și curățarea datelor, sau 2.000–5.000 € timp suplimentar de partener dacă vrei s-o facă el.

2. „Dacă Tot Suntem Aici” — Extinderea Scopului

În faza de proiectare, cineva va spune: „Dacă tot implementăm BC, n-am putea să refacem și structura de prețuri / să reorganizăm depozitul / să automatizăm fluxul de aprobare despre care vorbim de trei ani?”

Fiecare idee e o îmbunătățire legitimă — dar nu era în scopul inițial și adaugă timp. Un „dacă tot suntem aici” pe fază se poate gestiona. Cinci în primele trei săptămâni, și proiectul tău de 25.000 € devine unul de 38.000 €.

Soluția: ține o listă „faza 2”. De fiecare dată când cineva spune „dacă tot suntem aici”, ideea intră pe listă. Revizuiește lista la finalul fiecărui sprint. Dacă ceva de pe listă blochează cu adevărat go-live-ul, se escaladează. Dacă e doar „nice to have”, rămâne pentru faza 2.

3. Surprizele de la Integrări

Conectorul Shopify merge. Importul de extrase bancare merge. Integrarea EDI cu Rețeaua X merge — cu excepția formatului de mesaj folosit de depozitul lor din Germania, rămas cu trei versiuni în urma standardului, care cere o mapare separată. Acea mapare înseamnă 3–5 zile de dezvoltare care nu erau în ofertă.

Estimările de integrare sunt aproximative până când integrarea e efectiv construită și testată. Bugetează o marjă de 15–20% peste liniile de integrare din ofertă. Dacă n-o folosești, excelent. Dacă o folosești, nu mai e o surpriză.

4. Taxa Curbei de Învățare

În primele 2–3 luni după go-live, echipa ta va lucra mai încet. Închiderea de lună care dura 2 zile în sistemul vechi durează 4. Picking-ul durează mai mult pentru că oamenii scanează în loc să ia marfa direct. Comenzile de vânzare cer atenție la ecranul nou, în loc de reflexele formate pe cel vechi.

Scăderea de productivitate e reală și costă bani reali. Pentru o companie de 25 de oameni, estimează 3 luni la 15–20% productivitate mai mică — aproximativ 1–1,5 normă întreagă pierdută pe trimestru. Nu vine ca factură, dar sunt bani ieșiți pe ușă: ore suplimentare, termene ratate, muncă de recuperat.

Cum planifici: programează go-live-ul în cel mai liniștit trimestru. Lasă termene mai largi pentru închiderea de lună în primele 90 de zile. Nu lansa o linie nouă de produse și nu deschide un depozit nou în timpul implementării.

5. Personal Temporar și Managementul Schimbării

Nu poți opri plățile către furnizori în timpul cutover-ului, iar oamenii care cunosc cel mai bine sistemul vechi sunt exact cei de care ai nevoie în UAT. Rolurile-cheie au nevoie de acoperire — pentru o companie medie, bugetează 5.000–12.000 € pentru personal temporar în perioada go-live.

Apoi vine adopția. Dacă echipa urăște sistemul nou, calitatea configurării nu mai contează: rezistența se vede în adopție lentă, ocolișuri și fișiere Excel paralele. Bugetează 3.000–8.000 € pentru instruire suplimentară, asistență la fața locului în perioada go-live și timp de management pentru a câștiga susținerea oamenilor.

6. Abonamente ISV și Soluții Terțe

Aplicații de scanare, conectori EDI, WMS avansat, captură de documente, add-on-uri de conformitate locală — multe proiecte BC au nevoie de cel puțin o extensie din AppSource cu abonament propriu. Pentru companiile din România, localizarea (SAF-T/D406, e-Factura, e-Transport) intră și ea aici. În exemplul distribuitorului de mai jos, un singur conector WMS adaugă 3.600 € pe an; un producător cu EDI, LS Central și soluții de conformitate poate plăti 14.400 € pe an doar pe add-on-uri.

Întreabă-ți partenerul direct: „Ce software terț va trebui să licențiez și cât costă pe an?” Un partener care nu-ți spune singur speră să nu observi până la factura de reînnoire.

7. Suport Continuu, Optimizare și Evoluție

Partenerul livrează sistemul și ți-l predă. După hypercare, suportul continuu e un contract separat — de regulă un abonament lunar sau un pachet de ore.

  • Suport ușor (întrebări ocazionale, modificări minore de configurare): 500–800 €/lună sau un pachet de 10 ore
  • Suport standard (ajustări regulate, rapoarte noi, utilizatori noi): 1.000–2.000 €/lună
  • Dezvoltare activă (funcționalități noi, integrări noi, îmbunătățiri continue): 2.500+ €/lună

Pe deasupra, sistemul cu care pornești nu e sistemul pe care îl vei folosi peste șase luni. Fluxurile de aprobare trebuie ajustate; picking-ul care mergea la instruire cedează sub volumul real. Bugetează 5.000–15.000 € în primul an pentru optimizări după go-live. Dacă bugetezi zero, trăiești cu fricțiuni care costă mai mult decât rezolvarea lor — iar un BC fără suport adună „datorie de configurare” scumpă de descâlcit mai târziu.


Ce Crește Costurile (și Cum le Ții Sub Control)

Factor de Cost: Personalizările

Extensiile AL personalizate adaugă 5.000–30.000+ € la proiect. Fiecare linie de cod custom trebuie întreținută, testată la cele două actualizări majore Microsoft pe an și, posibil, refăcută când BC ajunge să acopere nevoia în standard.

Când personalizezi: Ai un proces unic, central pentru avantajul tău competitiv. Nu personalizezi pentru că BC face lucrurile altfel — personalizezi pentru că felul în care le faci tu e motivul pentru care te aleg clienții.

Când NU personalizezi: Reproduci sistemul vechi pentru că e comod. Procesul se poate face cu funcționalitățile standard, cu o mică ajustare de flux. Cineva spune „noi așa am lucrat mereu”.

Testul: Poți explica într-o singură propoziție ce valoare de business aduce personalizarea și standardul nu? Dacă răspunsul începe cu „păi, oamenii sunt obișnuiți să…” — probabil nu merită construită.

Factor de Cost: Calitatea Datelor Vechi

Datele murdare sunt cea mai mare sursă de costuri neplanificate în implementările Business Central. Am văzut proiecte în care curățarea și re-migrarea datelor au consumat 30% din bugetul total.

Ce costă mai mult: Date master inconsecvente la clienți și furnizori (duplicate, denumiri diferite), stocuri cu cantități sau costuri greșite, tranzacții deschise de ani de zile și istoric „reparat” direct în baza de date SQL, nu din aplicație.

Ce poți face: Începe curățarea înainte să alegi partenerul. Elimină duplicatele de clienți și furnizori. Reconciliază stocurile. Închide tranzacțiile vechi. Fiecare oră pe care o petreci tu curățând e o oră pe care n-o plătești unui consultant de 150 €/oră.

Factor de Cost: Complexitatea Integrărilor

Integrările nu sunt egale. Un conector Shopify standard înseamnă 3–5 zile de lucru. Un WMS vechi care comunică prin fișiere text pe un server FTP înseamnă 8–15 zile. EDI cu trei parteneri retail, fiecare cu alt format de mesaj, e un flux de lucru separat, cu testare proprie. Când compari oferte, compară liniile de integrare una câte una — acolo își ascund ofertele ieftine ipotezele.

Factor de Cost: Mai Multe Entități Juridice

Fiecare entitate juridică în plus adaugă cam 40–60% la efortul de bază: plan de conturi propriu, configurare TVA, raportare statutară locală, intercompany. Trei entități împing o implementare de 25.000 € pentru o singură firmă spre 55.000 €.

Factor de Cost: Viteza Deciziilor

Proiectele cu un lider decisiv, care poate spune „mergem pe varianta B” chiar în ședință, costă cu 15–25% mai puțin decât cele în care fiecare decizie de configurare trece printr-un comitet care se întâlnește o dată la două săptămâni.

Ceasul merge, fie că se iau decizii, fie că nu. Dacă liderul de proiect are nevoie de trei săptămâni ca să obțină aprobarea pentru structura planului de conturi, consultantul lucrează între timp la altceva — dar calendarul se lungește, iar costul total crește odată cu el.

Ce Reduce Costurile

  • Date curate înainte de kick-off — cele mai ieftine ore din proiect sunt cele în care echipa ta elimină duplicate și reconciliază stocuri.
  • Procese standard — fiecare flux adaptat la modul standard BC e o personalizare pe care n-ai plătit-o și o povară de mentenanță pe care ai evitat-o.
  • Un sponsor decisiv, cu timp protejat — acest rol, nu partenerul și nu software-ul, e cel mai bun predictor al costului și al succesului.
  • Lansare pe etape — întâi financiarul, apoi supply chain-ul în faza 2, producția în faza 3. Costul total iese cu 10–15% mai mare decât la un go-live unic, dar cheltuiala se împarte pe mai multe trimestre și riscul scade. Pentru majoritatea companiilor medii, merită.

Echipa Ta de Implementare: Cine Stă la Masă și Cât Te Costă

Timpul echipei tale e costul pe care nu-l bugetează nimeni. Iată ce trebuie să contribuie fiecare rol — și ce se întâmplă dacă nu o face.

RolCineTimp AlocatCost pentru Firmă
Sponsor executivCEO, CFO sau director general2–3 ore/lunăRedus — în principal aprobarea deciziilor și deblocarea situațiilor. Sponsorul nu trebuie să intre în detalii.
Lider de proiectDirector operațiuni, controller financiar, manager IT8–12 ore/săptămână în faza de construcție, 15–20 în UAT și go-liveRidicat — omul e parțial scos din rolul lui zilnic pentru 3–5 luni. E capacitate reală pe care fie o acoperi, fie o accepți ca pierdere.
Responsabil financiarCFO, controller financiar4–6 ore/săptămânăMediu — planul de conturi, dimensiunile, grupele de înregistrare, rapoartele financiare. Decizii greu de inversat, pe care financiarul trebuie să și le asume.
Responsabil operaționalDirector operațiuni, manager supply chain3–5 ore/săptămânăMediu — stocuri, achiziții, depozit. Dacă nu e implicat, construiești un sistem care nu se potrivește cu felul în care se mișcă marfa.
Responsabil ITManager IT sau furnizor extern2–4 ore/săptămânăRedus spre mediu — utilizatori, securitate, integrări, infrastructură. Dacă lucrezi cu o firmă IT externă, include-i orele în buget.
Utilizatori-cheieOameni din vânzări, achiziții, depozit2–3 ore/săptămână (vârfuri în UAT)Redus individual, dar ei prind problemele de flux pe care nu le vede nimeni altcineva. Nu-i sări.

În bani: distribuitorul de 20 de locuri de mai jos a consumat circa 50 de zile-om (~15.000 €) de timp intern; producătorul de 50 de locuri, circa 120 de zile-om (~36.000 €). Nu vine nicio factură pentru asta, dar dacă oamenii sunt scoși din activități care aduc bani, costul e real.

Cel mai mare risc de echipă: Un lider de proiect care „se ocupă și de asta, pe lângă jobul lui”. Jobul zilnic nu se micșorează. Omul ajunge să le facă pe amândouă prost — deciziile se amână, sprinturile rămân în urmă, echipa își pierde încrederea. Liderul de proiect are nevoie de timp protejat. Dacă asta înseamnă să-i acoperi parțial rolul pe durata proiectului, bugetează pentru asta.


Costurile pe Faze

Nu toate fazele costă la fel. Iată unde se duc banii într-o implementare standard (~25.000 € onorariu de partener).

Fază% din BugetCost AproximativPe Ce Plătești
Inițiere + cerințe10–15%2.500–3.750 €Kick-off, workshopuri de analiză, maparea proceselor, definirea scopului
Proiectarea soluției15–20%3.750–5.000 €Arhitectura soluției, planul de conturi și dimensiunile, specificațiile de integrare, analiza diferențelor
Construcție și configurare30–35%7.500–8.750 €Configurarea de bază (financiar, supply chain), sprinturi, demonstrații la final de sprint
Migrarea datelor10–15%2.500–3.750 €Extragere, analiză, curățare, mapare, migrare de test, migrare finală
Integrări10–15%2.500–3.750 €Conexiuni API, mapări EDI, configurarea conectorilor, testarea integrărilor
Instruire5–8%1.250–2.000 €Sesiuni pe roluri, materiale de instruire, train-the-trainer
UAT + go-live8–12%2.000–3.000 €Testare de acceptanță, planul de cutover, go-live, hypercare

Ce înseamnă pentru bugetul tău: Peste jumătate din cost (construcție, configurare, migrare, integrări) e muncă de execuție. Plătești expertiză și timp, nu o licență sau un produs. Un partener semnificativ sub aceste intervale fie taie din scop (sare peste instruire, migrare minimă, integrări netestate), fie tratează proiectul tău ca pe o pierdere asumată, pe care o recuperează din contractul de suport. Niciuna nu e în avantajul tău.

Majoritatea partenerilor, inclusiv noi, facturează pe etape, nu integral în avans: un avans la kick-off, apoi plăți la aprobarea designului, la finalul UAT și la go-live. Lansarea pe etape înseamnă și plăți pe etape. Negociază structura de plată în faza de ofertă, nu după.


TCO Real pe 5 Ani: Trei Companii

Licențele și factura partenerului sunt doar o parte din cât costă Business Central. Cele trei exemple de mai jos adaugă tot restul — suport, add-on-uri, timp intern, scăderea de productivitate, hardware — pe cinci ani. Licențele sunt calculate pe necesarul de mai sus, la prețurile de listă actuale.

Compania A: Firmă de Servicii Profesionale, 5 Utilizatori

Migrare dintr-un program de contabilitate simplu. Doar financiar. Fără stocuri, fără producție.

Categorie de CostAnul 1Anii 2–5 (fiecare)Total 5 Ani
Licențe Microsoft2.660 €2.660 €13.300 €
Implementare partener10.500 €—10.500 €
Suport continuu (ușor)3.000 €6.000 €27.000 €
Timp echipă internă4.000 €—4.000 €
Scădere de productivitate2.500 €—2.500 €
Hardware1.000 €—1.000 €
Total anual23.660 €8.660 €58.300 €

Cost pe 5 ani per utilizator: 11.660 €. Primul an e greu. După aceea: circa 722 € pe lună, cu totul inclus.

Compania B: Distribuitor En-Gros, 20 de Locuri

Migrare din NAV 2016. Financiar + supply chain + integrare Shopify + scanare în depozit.

Categorie de CostAnul 1Anii 2–5 (fiecare)Total 5 Ani
Licențe Microsoft9.551 €9.551 €47.755 €
Implementare partener28.000 €—28.000 €
Suport continuu (standard)6.000 €18.000 €78.000 €
Add-on ISV (conector WMS)3.600 €3.600 €18.000 €
Timp echipă internă (~50 zile-om)15.000 €—15.000 €
Personal temporar la go-live5.000 €—5.000 €
Scădere de productivitate (20% × 3 luni)18.000 €—18.000 €
Hardware (scanere, stații de lucru)4.000 €—4.000 €
Total anual89.151 €31.151 €213.755 €

Cost pe 5 ani per loc: 10.688 €. Acesta e scenariul în care Business Central aduce cea mai mare valoare — înlocuirea unui ERP vechi, fără suport.

Compania C: Producător, 50 de Locuri

Două țări. Producție + EDI + extensii AL. Implementare complexă.

Categorie de CostAnul 1Anii 2–5 (fiecare)Total 5 Ani
Licențe Microsoft27.480 €27.480 €137.400 €
Implementare partener78.000 €—78.000 €
Suport continuu (dezvoltare activă)12.000 €33.000 €144.000 €
Add-on-uri ISV (EDI, LS Central, conformitate)14.400 €14.400 €72.000 €
Mentenanță extensii custom—8.000 €32.000 €
Timp echipă internă (~120 zile-om)36.000 €—36.000 €
Personal temporar12.000 €—12.000 €
Scădere de productivitate (valuri eșalonate)30.000 €—30.000 €
Hardware (terminale, scanere)8.000 €—8.000 €
Total anual217.880 €82.880 €549.400 €

Cost pe 5 ani per loc: 10.988 €. Costurile recurente domină: suportul, add-on-urile și mentenanța extensiilor înseamnă 45% din total. Implementarea, costul unic, reprezintă doar 14%.

Concluzia: TCO-ul pe 5 ani per utilizator e surprinzător de constant între dimensiunile de companie: aproximativ 10.700–11.700 € per utilizator, adică circa 180–195 € per utilizator pe lună, cu tot inclus. Scump comparativ cu un program de contabilitate. Ieftin comparativ cu un ERP vechi, fără suport.


SaaS vs On-Premise: Costul Total de Deținere

Business Central on-premise se vinde în continuare, iar unele companii se uită la el ca să scape de abonamentul lunar. Calculul e diferit, nu automat mai ieftin:

SaaS (cloud)On-premise
Model de licențiereAbonament lunar per utilizator, angajament anualLicențe perpetue plătite în avans, plus plan anual de actualizare de ~16% din valoarea licenței
InfrastructurăInclusă — Microsoft găzduiește, face backup și aplică patch-uriServerele tale sau VM-uri Azure, licențe SQL Server, backup și disaster recovery
ActualizăriAutomate, două versiuni majore pe anProiecte de upgrade plătite partenerului; dacă le sari, se acumulează datorie tehnică
Efort ITMinim — utilizatori și permisiuniAdministrare bază de date, patch-uri, monitorizare, audituri de securitate
Copilot și funcții AIDaNu — noile funcții AI sunt doar în cloud

Pentru companiile sub circa 50 de utilizatori, SaaS e aproape întotdeauna mai ieftin după ce pui la socoteală infrastructura, timpul IT și upgrade-urile. On-premise poate câștiga pe TCO pur de la circa 80–100 de utilizatori sau atunci când constrângeri de reglementare, ISV sau conectivitate îl fac singura variantă. Am făcut calculul complet pe cinci ani pentru o companie cu 20 de utilizatori în comparația Business Central SaaS vs on-premise (în engleză).


Cât Costă Migrarea de la NAV la Business Central

Dacă folosești azi Dynamics NAV, migrarea se încadrează în nivelurile de mai sus. Un NAV cu financiar și supply chain, cu personalizări moderate, ajunge de regulă în nivelul standard, 18.000–40.000 €. Ce împinge costul în sus e codul custom: fiecare modificare C/AL trebuie refăcută ca extensie AL, înlocuită de o funcționalitate standard BC sau abandonată — iar bazele NAV puternic modificate, cu ani de date „cârpite”, ajung în zona de 45.000+ €. Partea bună: o migrare bine făcută elimină de obicei jumătate din personalizări, pentru că BC face nativ ce în NAV cerea cod. Ghidul nostru de migrare NAV la Business Central descrie procesul pas cu pas.


Realitatea ROI

Anul 1: negativ. Cheltui bani și lucrezi mai încet. E normal — toată lumea învață.

Anul 2: pragul de rentabilitate. Sistemul se stabilizează. Închiderea de lună se scurtează, vizibilitatea pe stocuri crește, iar investiția inițială rămâne în urmă.

Anul 3+: pozitiv. Automatizarea și vizibilitatea datelor produc efecte cumulate. Distribuitorul nostru de 20 de locuri a redus închiderea de lună de la 5 zile la 2 — circa 36 de zile-om pe an, adică ~9.000 € productivitate recuperată dintr-o singură îmbunătățire de proces.

Companiile cu cele mai proaste sisteme actuale văd ROI-ul cel mai repede. Rulezi NAV 2009 pe un server din debara? Câștigul e transformațional și se vede din primul an. Ești deja pe un ERP cloud modern? Câștigul e incremental, și merită să fii sincer cu tine despre motivul schimbării.


Ce Nu-ți Spune Nimeni

„Go-live-ul nu e linia de sosire.”

Cuvântul „go-live” creează așteptări nerealiste. Sună a final. Nu e. Primele două săptămâni după go-live sunt hypercare — partenerul e în standby, echipa descoperă ce n-a prins în UAT și toată lumea e obosită.

Următoarele trei luni sunt de stabilizare. Financiarul descoperă că amortizarea se calculează ușor diferit față de sistemul vechi și trebuie ajustată. Depozitul găsește un flux de picking care avea sens la instruire, dar nu merge când șase oameni culeg comenzi în același timp. Vânzările realizează că verificarea limitei de credit blochează comenzi pe care în sistemul vechi le-ar fi aprobat manual.

Toate sunt normale. Dar dacă ai bugetat ca și cum proiectul se încheie în ziua go-live-ului, ești sub-dimensionat exact în faza cea mai importantă — cea în care sistemul începe să lucreze cum ai nevoie.

„Cei mai buni oameni ai tăi vor rezista cel mai mult.”

Omul care face achizițiile pe sistemul vechi de 12 ani — care știe fiecare ocoliș, fiecare scurtătură, fiecare toană a furnizorilor — e adesea cel mai greu de convins. Și-a construit expertiza și statutul pe stăpânirea sistemului vechi. Sistemul nou nivelează asta. Dintr-odată, noul angajat și veteranul învață împreună, iar veteranul simte că își pierde avantajul.

Nu e o problemă de instruire. E o problemă de management al schimbării. Recunoaște-o deschis. Implică veteranii devreme, în proiectare — ce știu ei despre business valorează mai mult decât ce știu despre software-ul vechi. Fă-i campioni ai sistemului nou, dându-le responsabilitatea pentru un modul sau un flux anume. Scopul e să transformi rezistența în susținere.

„O să-ți lipsească ciudățeniile sistemului vechi.”

Orice sistem vechi face unele lucruri bine — de obicei lucruri construite special pentru firma ta, pentru că software-ul standard nu le acoperea. BC va face 90% dintre ele mai bine. Celelalte 10% vor părea un pas înapoi, pentru că vechea funcție custom era croită exact pe fluxul tău, iar cea standard din BC e mai generală.

Identifică acele 10% de la început. Decide care merită personalizate în BC (o extensie AL) și unde e mai sănătos să-ți adaptezi procesul la BC. E o decizie strategică, nu tehnică — și e mai bine luată în proiectare decât descoperită în UAT.

„Relația cu partenerul contează mai mult decât software-ul.”

Business Central e același produs, indiferent cine îl implementează. Ce diferă enorm e calitatea implementării — și asta depinde aproape în întregime de partener.

Un partener care îți înțelege industria configurează BC într-un fel care are sens pentru afacerea ta. Unul care nu o înțelege îl configurează corect după manual, dar cu fricțiuni zilnice. Un partener care comunică deschis scoate problemele la suprafață devreme, când sunt ieftin de rezolvat. Unul care nu comunică îți arată un dashboard perfect în timp ce ascunde extinderea scopului și întârzierile.

Alege partenerul după experiența în industrie, stilul de comunicare și referințele de la companii asemănătoare cu a ta. Întreabă-l ce a mers prost la ultimele trei proiecte. Prețul contează, dar o diferență de 5.000 € la implementare e nesemnificativă față de un partener care îți adaugă 3 luni la calendar sau construiește un sistem pe care echipa ta îl urăște. Vezi ghidul nostru pentru alegerea unui partener Business Central pentru cadrul complet.


Checklist Înainte de Kick-off

Înainte să semnezi cu un partener, parcurge lista de mai jos. Dacă poți bifa totul, implementarea va costa mai puțin și va merge mai repede.

  • Am stabilit sponsorul executiv — cineva care poate debloca situații și poate arăta organizației că proiectul e prioritar
  • Am numit un lider de proiect cu timp protejat (nu cineva care face asta pe lângă un job cu normă întreagă)
  • Știm cine din echipă va fi implicat și am discutat cu fiecare timpul necesar
  • Am documentat problemele actuale — lucrurile concrete pe care sistemul vechi le face prost și pe care BC trebuie să le rezolve
  • Am început curățarea datelor master: duplicate eliminate la clienți și furnizori, stocuri reconciliate, tranzacții vechi închise
  • Am definit clar scopul: ce intră (faza 1), ce rămâne pentru mai târziu (faza 2+), ce nu intră niciodată
  • Știm de ce integrări avem nevoie și am documentat sistemele, fluxurile de date și persoanele de contact
  • Am alocat fiecărui utilizator un tip de licență (Essentials, Premium, Team Members, Device) la prețurile de listă actuale
  • Am întrebat fiecare partener de ce add-on-uri terțe vom avea nevoie și cât costă pe an (inclusiv localizarea românească)
  • Avem un calendar realist — nu cel pe care ni-l dorim, ci cel care ține cont de calitatea datelor, capacitatea echipei și viteza deciziilor
  • Am bugetat licențele, implementarea, curățarea datelor, marja pentru integrări, instruirea, personalul temporar și suportul continuu
  • Am discutat cu cel puțin trei parteneri și am verificat referințe de la companii similare ca mărime și industrie
  • Am definit ce înseamnă „succes” — rezultate concrete, măsurabile, nu „un sistem mai bun”

Întrebări Frecvente

Cât costă Business Central pe lună în 2026?

De la 1 noiembrie 2025, prețurile de listă Microsoft sunt 80 $ per utilizator/lună pentru Essentials, 110 $ pentru Premium și 8 $ pentru Team Members, cu angajament anual — adică 69,30 €, 95,30 € și 6,90 €, fără TVA. Concret: ~222 €/lună pentru o firmă cu 5 utilizatori, ~796 €/lună pentru un distribuitor cu 20 de locuri, ~2.290 €/lună pentru un producător cu 50 de locuri.

Cât costă o implementare Business Central?

8.000–15.000 € doar pentru financiar, cu date curate; 18.000–40.000 € pentru financiar plus supply chain, cu migrare din sistemul vechi și 1–3 integrări; 45.000–100.000+ € pentru multi-entitate, producție, retail sau dezvoltare custom consistentă. Acesta e onorariul unic al partenerului; licențele, suportul și costurile ascunse vin peste.

Care este costul total de deținere pe 5 ani?

În cele trei exemple calculate de noi, aproximativ 10.700–11.700 € per utilizator pe cinci ani — circa 180–195 € per utilizator pe lună, incluzând licențe, implementare, suport, add-on-uri, timp intern și scăderea de productivitate de după go-live.

Cât durează de fapt o implementare Business Central?

Depinde de scop, de calitatea datelor și de viteza deciziilor. Doar financiar, cu date curate: 6–10 săptămâni. Financiar + supply chain, cu migrare dintr-un sistem vechi: 3–5 luni. Multi-entitate cu producție, dezvoltare custom și integrări complexe: 5–9 luni. Cea mai mare variabilă nu e software-ul, ci cât de pregătite sunt datele tale și cât de repede decide echipa. Vezi ghidul complet al calendarului de implementare pentru detalii pe faze.

De ce unii parteneri ofertează 5.000 € și alții 50.000 € pentru ce pare același lucru?

Oferta de 5.000 € e de regulă o implementare „express” cu scop fix și limite serioase: plan de conturi predefinit (tu te adaptezi la el, nu invers), fără migrare din sistemul vechi (pornești de la zero), fără integrări, fără rapoarte personalizate și instruire limitată (adesea video-uri înregistrate). Funcționează pentru un startup fără istoric și cu nevoi simple. Pentru o firmă cu activitate care migrează de pe alt sistem, nu ajunge. Oferta de 40.000–50.000 € include configurare adaptată, migrarea datelor dintr-un sistem complex, integrări și instruire pe roluri. Întreabă mereu: „Ce anume NU este inclus în această ofertă?”

Am nevoie de licențe Premium pentru toată lumea?

Nu. Premium e necesar doar pentru utilizatorii din producție (comenzi de producție, rute, planificarea capacității) sau service management (comenzi de service, articole de service, contracte). Financiarul, vânzările, achizițiile, depozitul și managementul lucrează de obicei cu Essentials. Team Members acoperă consultarea și introducerea simplă de date (deconturi, pontaj). Un producător cu 50 de utilizatori are nevoie de regulă de 3–7 licențe Premium, nu de 50.

Business Central on-premise este mai ieftin decât SaaS?

De obicei nu, sub 50 de utilizatori. Licențele on-premise sunt perpetue (achiziție unică plus un plan anual de actualizare de ~16% din valoarea licenței), dar vin cu servere, licențe SQL Server, backup, personal IT și upgrade-uri plătite. On-premise poate câștiga pe TCO pur de la circa 80–100 de utilizatori. În plus, Microsoft construiește funcțiile noi de AI și Copilot doar pentru versiunea cloud.

Cât costă suportul după go-live?

Minim 500–800 €/lună pentru suport ușor. Realist, 1.000–2.000 €/lună pentru o companie medie. Peste 2.500 €/lună dacă crești rapid sau construiești funcționalități noi. Plus 5.000–15.000 € în primul an pentru optimizări. Nu face economie la suport — un BC fără suport adună datorie de configurare scumpă de descâlcit.

Pot plăti implementarea în etape?

Da. Majoritatea partenerilor leagă plățile de etape: avans la kick-off, plată la aprobarea designului sau a configurării, plată la finalul UAT și restul la go-live. Lansarea pe etape înseamnă și plăți pe etape.

Ce fac dacă am nevoie de funcționalități pe care Business Central nu le are?

Pentru asta există extensiile AL. Modelul de extensii permite partenerilor să construiască funcționalități peste aplicația de bază, fără să modifice codul Microsoft, așa că personalizările supraviețuiesc actualizărilor. Dezvoltarea custom adaugă 5.000–30.000+ €, în funcție de complexitate. La Vanguard 360, multe dintre extensiile noastre — localizarea românească, raportarea SAF-T, e-Factura, e-Transport — au pornit ca dezvoltare pentru clienți anume și au devenit produse după ce și-au dovedit valoarea în mai multe implementări.

Este Business Central mai ieftin decât SAP Business One sau NetSuite?

Pentru companii sub 100 de utilizatori, în general da. Licențierea BC e competitivă, iar ecosistemul mai mare de parteneri ține tarifele de implementare jos. NetSuite vinde platforma și modulele la pachet, ceea ce face comparația linie cu linie dificilă; bazinul mai mic de parteneri SAP Business One înseamnă de obicei tarife orare mai mari. Diferența reală nu stă de obicei în software, ci în implementare și suport. Vezi comparația noastră Business Central vs SAP pentru detalii.


Prețurile sunt în EUR dacă nu se specifică altfel, verificate în septembrie 2026. Prețurile licențelor Microsoft sunt prețurile de listă din paginile oficiale Business Central (USD și zona euro, fără TVA); prețul în euro al licenței Device e o conversie aproximativă. Prețurile efective pot varia ușor în funcție de partenerul CSP și condițiile de facturare. Onorariile partenerului se bazează pe prețurile Vanguard 360 și pe ce vedem în piață — oferta ta depinde de cerințele tale.

Vrei să afli cât ar costa implementarea ta? Programează o discuție gratuită de scoping → sau vezi serviciile noastre de implementare Business Central. Îți dăm o estimare detaliată pe cerințele tale reale, nu un interval generic.

Unde mergi mai departe

Nu ești sigur dacă ești pregătit pentru un ERP?

Completează scorul de pregătire ERP în 2 minute, fără înregistrare.

Completează scorul

Primește informații BC în inbox

Sfaturi practice, zero spam.